Top_logo_pl

Kontakt:


ORTOPEDIKA 
Centrum Chirurgii Specjalistycznej


ul. Modlińska 310/312
03-152 Warszawa
(na terenie Fortu Piontek)

ZOBACZ MAPĘ DOJAZDU

tel. +48 (22) 510 26 60
tel. komórkowy: +48 666 868 505
fax: +48 (22) 510 26 61

e-mail: ortopedika@ortopedika.pl


ORTOPEDIKA
Rehabilitacja Bielany

ul. Przybyszewskiego 69, lok. 1
01-824 Warszawa
(Warszawa Bielany)

ZOBACZ MAPĘ DOJAZDU

tel. +48 (22) 897 68 42
fax:+48 (22) 897 68 43 


ORTOPEDIKA
Rehabilitacja Mokotów


Al. Niepodległości 69
02-626 Warszawa
(Warszawa Mokotów)
Obok wejścia na stację metra Wierzbno

ZOBACZ MAPĘ DOJAZDU


tel: +48 (22) 322 70 60
komórka: +48 882 667 487
fax: +48 (22) 322 76 60


Informator dla Pacjentów po operacji paluchów koślawych


Deformacja koślawa palucha to nieuchronna ewolucja płaskostopia poprzecznego, modzeli pod głowami kości śródstopia (tzw. metatarsalgia), koślawości tyłostopia, przykurczu ścięgna Achillesa, niestabilności stawu skokowego.

Nie jest to jedynie problem kosmetyczny. Stopa odgrywa główna rolę podczas podporu i lokomocji. Ponieważ stanowi ona pierwsze ogniwo całego łańcucha kinematycznego zaburzenie jej prawidłowej pracy będzie przenosiło się na pozostałe jego odcinki takie jak staw skokowy, kolano, biodro itd. Dlatego tak istotną rolę odgrywa przywrócenie prawidłowej biomechaniki stopy.

Schorzenie to dotyczy głównie kobiet, ale również i wśród mężczyzn pojawiają się dolegliwości spowodowane deformacją pierwszej kości śródstopia.

W naszym ośrodku dr Robert Świerczyński wykonuje zabiegi korekcji palucha koślawego metodą miniinwazyjną (mini-open retrocapital osteotomy MORO), która polega na przeskórnej osteotomii I kości śródstopia z czasową stabilizacją drutami Kirschnera. Po ich usunięciu nie ma już potrzeby powtornej operacyjnej interwencji w celu usunięcia zespolenia, a blizny pooperacyjne są punktowe(0.5-1.5 cm)

Po zabiegu obowiązuje bezwzględny zakaz obciążania przodostopia przez okres 6 tygodni do momentu uzyskania zrostu przeciętej kości, potwierdzonego w kontrolnym badaniu RTG. W celu ochrony miejsca korekcji każdy z pacjentów zaopatrywany jest w specjalnego rodzaju obuwie, które pozwala na obciążenie tyłostopia, dzięki czemu nie przenosi się ono na przednią część stopy.

Okres powrotu do aktywności dnia codziennego i uprawiania sportu uzależniony jest od kilku czynników:
  • Techniki operacyjnej
  • Wielkości deformacji
  • Czasu gojenia się, który uzależniony jest od warunków osobniczych
  • Zaangażowania w proces fizjoterapii
W pierwszych 2 tygodniach po zabiegu pacjent powinien unikać nadmiernej aktywności fizycznej, tak by nie zaburzać gojenia się operowanych tkanek.

Chodzenie nie więcej niż 2 godziny dziennie.

W celu działania przeciwbólowego i przeciwobrzękowego zaleca się wysokie układanie kończyny(powyżej serca) kilka razy dziennie na 15-20 minut.

Chłodzenie podczas pierwszych 2 tygodni stosujemy co 2 godziny na 15 minut. Do chłodzenia można wykorzystać żele chłodzące typu Cold-Pack, bądź też lód. Należy pamiętać aby okładów chłodzących nie stosować ani przez dużą ilość opatrunków, jak również nie bezpośrednio na skórę. W miarę upływu czasu zimne okłady stosujemy 3-4 razy w ciągu dnia. Intensywność chłodzenia i jego częstotliwośc uzależnione jest od stanu operowanej kończyny.

Opatrunków staramy się nie zdejmować przez około 2 tygodnie. Zmian opatrunków dokonuje lekarz bądź pielęgniarka.

Jeśli chodzi o kosmetykę stopy to do 2 tygodni od zabiegu można myć jedynie palce i tyłostopie(pietę). Należy unikać moczenia miejsca operowanego. Po zdjęciu szwów czyli po 14-21 dniach od operacji w zależności od stanu skóry w celu usunięcia zrogowaciałego naskórka można wykonać delikatny, drobnoziarnisty peeling (omijamy bliznę), następnie umyć stopę i natłuścić ją za pomocą np. maści Alantan.

W przypadku zabiegów mini-open ze stabilizacją przezskórną drutami Kirschnera wskazane jest przemywanie miejsc wprowadzenia drutów 1 x dziennie spirytusem salicylowym i odkażanie maścią Polseptol do chwili ich usunięcia.

Aby zapobiegać powtórnej deformacji palucha zaleca się stosowanie sepratorów (silikonowe lub gumowe kliny, bądź też aparat korekcyjny np. Hallufix). Należy używać ich zarówno podczas snu jak i w ciągu dnia.

Przejście do obuwia codziennego następuje po uzyskaniu zrostu i adaptacji stopy do prawidłowej lokomocji (6-8 tygodni po zabiegu).

Całkowite ustąpienie problemów (obrzęk, ograniczenie ruchomości, zrost i elastycznośc blizn) następuje po około 12-15 tygodniach (średnio 3 miesiące).

Noszenie obuwia na niewielkim obcasie możliwe jest po 6 miesiącach, ale nie powinien być on wyższy niż 4 cm.

Przy braku dolegliwości po roku od zabiegu można nosić obuwie według upodobań.