Top_logo_pl

Kontakt:


ORTOPEDIKA 
Centrum Chirurgii Specjalistycznej


ul. Modlińska 310/312
03-152 Warszawa
(na terenie Fortu Piontek)

ZOBACZ MAPĘ DOJAZDU

tel. +48 (22) 510 26 60
tel. komórkowy: +48 666 868 505
fax: +48 (22) 510 26 61

e-mail: ortopedika@ortopedika.pl


ORTOPEDIKA
Rehabilitacja Bielany

ul. Przybyszewskiego 69, lok. 1
01-824 Warszawa
(Warszawa Bielany)

ZOBACZ MAPĘ DOJAZDU

tel. +48 (22) 897 68 42
fax:+48 (22) 897 68 43 


ORTOPEDIKA
Rehabilitacja Mokotów


Al. Niepodległości 69
02-626 Warszawa
(Warszawa Mokotów)
Obok wejścia na stację metra Wierzbno

ZOBACZ MAPĘ DOJAZDU


tel: +48 (22) 322 70 60
komórka: +48 882 667 487
fax: +48 (22) 322 76 60


Postępowanie po urazach skrętnych kolana na nartach


Upadki w czasie jazdy na nartach zdarzają sie każdemu. Jeśli wyjazd na narty poprzedziło przygotowanie kondycyjne, jest spora szansa, że z upadku wyjdzie się bez szwanku. Czasem jednak dochodzi do niekontrolowanego skręcenia kolana, które powoduje uszkodzenie struktur stawowych. Szansa na uraz kolana rośnie znacząco jeśli mamy nieprawidłowo dobrane buty lub źle ustawione wiązania i podczas upadku nie wypina się narta.
W czasie upadku ze skręceniem kolana często slyszalny jest trzask. Po chwili pojawia się ból, choć u osób z wysokim progiem bólowym początkowo może on nie być dominującym objawem. Jeśli noga wygięta jest pod dziwnym kątem lub "składa się" przy próbie obciążenia nie powinniśmy próbować samodzielnego zejścia lecz zaczekać na służby ratownicze. Możliwe jest jednak że po upadku wstaniemy i mimo bólu w kolanie podejmiemy próbę dalszej jazdy.
To bardzo zły pomysł! Noga jest osłabiona, nasza koncentracja zaburzona i szansa na kolejny upadek, zakończony znacznie poważniejszymi konsekwencjami, dramatycznie rośnie.Jeśli w czasie upadku doszło do uszkodzenia struktur wewnątrz kolana w ciagu kilku godzin po urazie kolano spuchnie, zgięcie i wyprost ulegną ograniczeniu, nasili sie ból, moze takze pojawić się uczucie "uciekania" nogi podczas próby obciążenia.
Obrzęk i ból można początkowo ograniczyć stosując bandaż elastyczny i chłodzenie (woreczki z żelem chłodzącym, lodem, lub śniegiem). Ważne jest, aby nie przykładać chłodzenia do odsłonietej skóry - istnieje ryzyko jej odmrożenia. Zawsze chłodzimy przez bandaż lub ręcznik.
Jak najszybciej powinniśmy takze zasiegnąć porady lekarskiej. Część osób próbuje "przechodzić" uraz czekając, aż dolegliwosci ustąpią same, mimo obrzęku, uczucia niestabilności lub blokowania kolana. To zły pomysł! Uszkodzone kolano, jeśli jest eksploatowane po urazie ulega szybkim zmianom zwyrodnieniowym, możliwe jest także pogłębienie pierwotnych uszkodzeń.
Jeśli zgłosimy się do lekarza w ośrodku narciarskim prawdopodobnie wykonane zostanie zdjęcie rentgenowskie, na którym najczęściej nie stwierdza się żadnych zmian kostnych, jako że w większości przypadków w czasie urazu skrętnego uszkodzeniu ulegają tkanki miękkie wewnątrz stawu - więzadła i łąkotki.
Jeśli w kolanie zbiera sie płyn zostanie także wykonana punkcja  - bardzo ważne jest rozróżnienie, czy w punkcji uzyskany jest płyn stawowy (co świadczy o pourazowym zapaleniu błony maziowej w stawie) czy krew (co świadczy o zerwaniu więzadeł). Ośrodki górskie zwykle nie dysponują bardziej zaawansowaną diagnostyką w rodzaju USG lub resonansu magnetycznego. Popularną tendencją jest natomiast unieruchomienie kończyny w opatrunku gipsowym. Zamiast pełnego gipsu lepszym pomysłem jest łuska gipsowa lub zapinana orteza na rzepy, która takze unieruchomi kolano, nie będąc tak dokuczliwą.

Bardzo ważne jest, aby gdy noga jest unieruchomiona przyjmować leki przeciwzakrzepowe.

Jeśli po założeniu gipsu lekarz nie zaleci takich leków, należy się o nie upomnieć, szczególnie, gdy w perspektywie jest powrót samolotem. Leki przeciwzakrzepowe najczęściej wystepują pod postacią zastrzyków wykonywanych podskórnie w brzuch i zabezpieczają nas przed bardzo poważnym powikłaniem unieruchomienia nogi, jakim jest zakrzepowe zapalenie żył. Zaletą unieruchomienia w gipsie lub ortezie jest natomiast zabezpieczenie kolana przed dalszymi urazami do momentu, gdy wykonana zostanie kompleksowa diagnostyka i ustalone ostateczne rozpoznanie.

Co dalej?
Po powrocie do domu należy zgłosić się do ośrodka ortopedycznego, celem dalszej diagnostyki.
W przypadku zgłoszenia się do Ortopediki osoba po urazie spotka się z jednym z naszych ortopedów. Po zebraniu wywiadu ze szczególnym uwzględnieniem okoliczności urazu kolano zostanie dokładnie zbadane.
Zależnie od oceny kolana nasz specjalista zaproponuje wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych, w zależności od stwierdzonych uszkodzeń. Jeśli noga była unieruchomiona w gipsie zostanie on zdjęty i w przypadku takiej potrzeby zastąpiony ortezą. Po wykonaniu badań (zazwyczaj bedzie to badanie USG lub rezonans magnetyczny, czasem tomografia komputerowa) lekarz prowadzący oceni wyniki badań i zaproponuje ostateczny sposób leczenia.
W zależności od uszkodzeń może być to leczenie zachowawcze - czasowe unieruchomienie i rehabilitacja usprawniająca pod okiem naszych fizjoterapeutów. W przypadku poważniejszych uszkodzeń - jak zerwanie więzadła krzyżowego przedniego lub tylnego, lub uszkodzenia łąkotek konieczne może być leczenie operacyjne  - artroskopia kolana z naprawą uszkodzonych struktur.
W takim przypadku nasz specjalista wystawi skierowanie na leczenie operacyjne i w porozumieniu z pacjentem ustali termin zabiegu, wyjaśniając jednocześnie, na czym będzie on polegał i odpowiadając na pytania i wątpliwości.

Podsumowując:

Co robić po skręceniu kolana na nartach:
  • nie kontynuować zjazdu!
  • chłodzić kolano (co 2-3 godziny po 15 minut)!
  • bandaż elastyczny
  • w miarę możliwosci nie obciążać nogi
  • jeśli kolano jest zablokowane nie prostować i zginać na siłę
  • jeśli założone jest unieruchomienie na nogę - koniecznie przyjmować leki przeciwzakrzepowe!
  • nie zwlekać z wizytą u ortopedy - próba używania skręconego kolana może spowodować pogłębienie uszkodzeń