Top_logo_pl

Kontakt:


ORTOPEDIKA 
Centrum Chirurgii Specjalistycznej


ul. Modlińska 310/312
03-152 Warszawa
(na terenie Fortu Piontek)

ZOBACZ MAPĘ DOJAZDU

tel. +48 (22) 510 26 60
tel. komórkowy: +48 666 868 505
fax: +48 (22) 510 26 61

e-mail: ortopedika@ortopedika.pl


ORTOPEDIKA
Rehabilitacja Bielany

ul. Przybyszewskiego 69, lok. 1
01-824 Warszawa
(Warszawa Bielany)

ZOBACZ MAPĘ DOJAZDU

tel. +48 (22) 897 68 42
fax:+48 (22) 897 68 43 


ORTOPEDIKA
Rehabilitacja Mokotów


Al. Niepodległości 69
02-626 Warszawa
(Warszawa Mokotów)
Obok wejścia na stację metra Wierzbno

ZOBACZ MAPĘ DOJAZDU


tel: +48 (22) 322 70 60
komórka: +48 882 667 487
fax: +48 (22) 322 76 60


Postępowanie po urazie skrętnym stawu skokowego


Skręcenie stawu skokowego jest jednym z najczęstszych urazów ortopedycznych kończyny dolnej.
Przy prawidłowym zaopatrzeniu możliwy jest relatywnie szybki powrót do pełnej aktywności, jednak w przypadku zaniedbania banalny uraz może prowadzić do przewlekłej niestabilności stawu skokowego dającej dolegliwości przez wiele lat. Niestety dość często urazy skrętne stawu skokowego są bagatelizowane, a Pacjent zgłasza się do lekarza po dłuższym czasie. Tymczasem postępowanie według prostego algorytmu bezpośrednio po urazie pozwala ograniczyć doznane uszkodzenia i przyspieszyc powrót do sprawności.

Algorytm oparty na pięciu czynnościach, opisywany jest przez wywodzący sie z języka angielskiego skrót "PRICE", który rozwija się jako: Protection, Rest, Ice, Compression, Elevation. Kolejno rozwijając algorytm otrzymujemy sekwencję czynności, które powinno się wykonać jak najszybciej po urazie. Takie postępowanie zmniejsza dolegliwości bólowe, ogranicza obrzęk i przyspiesza gojenie uszkodzonych tkanek.
  • Protection - ochrona - po urazie nie należy obciążać skręconego stawu skokowego
  • Rest - optymalna jest 72 godzinna przerwa w aktwywności ruchowej - ograniczenie przemieszczania sie do niezbędnego minimum.
  • Ice - szybkie schłodzenie okolicy stawu skokowego - można użyć woreczka z lodem lub specjalnego Cold Packa, który można kupić w aptekach. Ważne jest, żeby nie przykładać lodu do odsłoniętej skóry, ponieważ można doprowadzić do jej odmrożenia
  • Compression - ucisk - zastosowanie bandaża elastycznego pozwala ograniczyć narastanie obrzęku i dodatkowo usztywnia staw, chroniąc go przed poglębianiem urazu.
  • Elevation - uniesienie kończyny do góry - ułożenie skręconego stawu skokowego na podwyższeniu ułatwia odpływ krwi z nogi i ogranciza narastanie obrzęku, zmniejszając dolegliwości bólowe.
Optymalny ciąg zdarzeń po skręceinu stawu skokowego powinien więc wyglądać w taki sposób:
Jak najszybciej po skręceniu staw skokowy powinien zostać zabezpieczony bandażem elastycznym, ważne jest żeby tak założyć bandaż, aby uciskał on na staw skokowy, ale nie tamował doplywu krwi do palców stopy. Jeśli jest zaciśnięty zbyt mocno stopa zacznie sinieć i drętwieć - to znak, ze trzeba go poluzować.
Po zabandażowaniu staw powinien byc schłodzony przez okres 15-20 minut - potem chłodzenie najlepiej jest powtarzać co 2-3 godziny.
Nogę najlepiej umieścić na poduszce lub wałku tak, żeby była uniesiona o około 15-20 cm. Optymalnie, jeśli przez kolejne 2-3 dni po urazie można pozostać w pozycji leżącej z uniesioną nogą.
Istotne jest, zeby przez pierwsze dni po urazie nie obciążać kończyny na przykład poruszając się o kulach.

Jeśli jest taka możliwość należy zgłosić się do ortopedy.
Lekarz ortopeda zbada staw skokowy, oceni zakres uszkodzeń, jeśli będzie to konieczne zleci badanie USG lub wykonanie zdjeć rentgenowskich, aby wykluczyć złamanie kostek.
W przypadku skręceń przebiegających z uszkodzeniem aparatu więzadłowego stawu skokowego lekarz powinien założyć półsztywny stabilizator stawu skokowego, który umożliwi chodzenie, a jednocześnie bedzie zabezpieczał przed kolejnym skręceniem w trakcie gojenia więzadeł.
Ostatnim, ale bardzo istotnym elementem leczenia skręceń stawu skokowego jest fizjoterapia, której celem jest przywrócenie pełnego, bezbólowego zakresu ruchu w stawie i dobrej kontroli równowagi ciała, tak, aby zapobiec nawracaniu urazu.